Pohádky pod magnoliemi i filmová dobrodružství
Festival Kino na hranici nezapomíná ani na své nejmenší diváky. Ve stínu rozkvetlých magnolií, u starého paláce v cieszyńském parku Míru, se děti i letos zaposlouchají do pohádek v podání známých herců. Tradiční čtení se během let proměnilo ve vyhledávanou festivalovou událost, která spojuje umění, rodinnou atmosféru a lásku k literatuře. Mezi těmi, kdo letos přečtou své oblíbené příběhy, budou Marta Żmuda Trzebiatowska, Kamil Kula, Marieta Żukowska, Artur Barciś, Karolina Gruszka a další. V případě deště se čtení přesune do krytých prostor. Letos nově bude probíhat čtení dětem ve spolupráci s těšínskou organizací Celé česko čte dětem také v Českém Těšíně a to všechny festivalové dny od 10:00 (mimo 1.5) v kavárně Avion. Své oblíbené titly dětem přečtou Jirka Mádl, Pavla Beretová, Pavel Gajdoš a Barbara Lukešová.
Vedle čtení se malí diváci mohou těšit na výběr filmů z Polska, Česka i Lotyšska. Například na loňskou novinku loutkový film Život k sežrání Kristiny Dufkové, který přináší vtipný i dojemný pohled na dvanáctiletého hrdinu, který miluje vaření, zpívá v rockové kapele, a právě se zamiloval. Předpremiéru bude mít také polský film Dziadku, wiejemy! režisérky Olgy Chajdas – příběh dívky, která se spolu se svým dědečkem vydává na dobrodružnou výpravu za lodí jménem Světlo moře. V programu nechybí polská novinka ve formě detektivního výletu do světa dětské fantazie Oskar, Pati i klątwa Złota Bałtyku či dětský dobrodružný film se špetkou slezské mytologie Skarbek i tajemnica magicznego sreberka. Výběr doplňuje poetický a strhující snímek Flow, lotyšský animovaný film režiséra Gintse Zilbalodise v mezinárodní koprodukci Lotyšska, Francie a Belgie, který získal Oskara v kategorii animovaných filmů.
Koprodukční snímek Flow - držitel Oskara v kategorii animovaný film
Literatura na hranici: Špatná paměť jako hlavní téma festivalového dialogu
Literatura na hranici – literární sekce festivalu Kino na hranici – se letos koná už poosmé. Během pěti dnů přivítá v Cieszyně a Českém Těšíně přes čtyřicet osobností středoevropské literatury. Spisovatelé, básníci, překladatelé a publicisté se setkají s publikem v kavárně Avion, knihkupectví Kornel i v Ratuszi. Letošním tématem je „Špatná paměť“. Diskuse se zaměří na to, co jednotlivci i celé společnosti vytěsňují – osobní traumata, dědictví minulosti, ale i temné kapitoly dějin.
V programu vystoupí řada výrazných jmen: Kateřina Tučková, Karin Lednická, Pavol Rankov, Petr Stančík, Jaroslav Rudiš, Adam Michnik, Mira Marcinów, Mateusz Pakuła, Alena Mornštajnová či Ryszard Krynicki. Mnohá z těchto jmen znají i čeští čtenáři – zejména díky překladu a spolupráci přes hranici. Program doplní také debaty: o svobodě slova u příležitosti 100 let Polského PEN klubu, o 25 letech Visegrádského fondu nebo o budoucnosti Evropy. Literatura na hranici je důkazem, že Kino na hranici není jen filmovým festivalem, ale i významnou kulturní platformou pro společný středoevropský dialog.
David Lynch a Inland Empire: festival připomene velkého snílka světového filmu
Jedním z mimořádných momentů letošního ročníku festivalu Kino na hranici bude promítání filmu Inland Empire doplněné osobním vzpomínáním herečky Karoliny Gruszky. Ta ve filmu ztvárnila tajemnou postavu „Ztracené dívky“ a podílela se také na dalším lynchovském experimentu More Things That Happen. Setkání s ní přinese nejen vhled do spolupráce s ikonickým režisérem, ale také poctu jeho vizi, která ovlivnila generace filmařů i diváků.
David Lynch zemřel v lednu tohoto roku a festival se rozhodl uctít jeho památku právě tímto snímkem, který vznikal z velké části v Polsku. Programový ředitel Lukasz Maciejewski připomíná, že „Inland Empire je filmem plným nezodpovězených otázek a odvážných filmových výbojů – proudem vědomí, který se nebojí bourat pravidla lineárního vyprávění.“ Setkání s Gruszkou a projekce filmu nabídnou prostor k zamyšlení nad hranicemi reality, identity a umění.
Karolina Gruszka ve filmu Inland Empire
Česko-slovenské filmové novinky na Kině na hranici: silné příběhy a nové výzvy
Kino na hranici tradičně přináší výběr nejzajímavějších nových filmů z Česka a Slovenska. Letos program nabídne nejen silné příběhy, ale i témata, která rezonují napříč společností – od identity až po aktuální politické a společenské výzvy.
Mezi hlavní taháky patří film Vlny Jiřího Mádla – letošní vítěz Českých lvů a zároveň součást retrospektivy tohoto výrazného tvůrce. Snímek Amerikánka režiséra Viktora Tauše nabídne literárně-divadelní přesah a experimentální formu. Debut Mord Adama Martince přenáší poetiku nové vlny do současnosti, zatímco drama Rok vdovy Veroniky Liški zaujme hlubokým psychologickým ponorem. V dokumentární sekci vyniká například portrét fotografky Libuše Jarcovjákové (Ještě nejsem tím, kým chci být) a silný reportážní snímek Válečný zpravodaj, reflektující válku na Ukrajině.
Slovenský program přináší například dokument Prezidentka o Zuzaně Čaputové, ale i kritické reflexe korupce a společenských rozporů v zemích bývalého Československa. Kino na hranici tak nabízí nejen estetický zážitek, ale také hlubší porozumění tomu, čím žije současná střední Evropa.
Rok vdovy a jedna z hlavních hostek festivalu Pavla Beretová