Evropa je žena
Dne 3. května se na náměstí v Cieszyně uskuteční koncert propojující umělkyně ze tří zemí. Vystoupí Renata Przemyk, Agata Karczewska, Katarzia a Radůza. Koncert se koná v roce, kdy Polsko předsedá Radě EU a zároveň slaví 18 let od vstupu do Schengenského prostoru. Těšín – historické pohraniční město – je dokonalým symbolem sjednocené Evropy. Cílem akce je nejen oslava hudby a ženské síly v kultuře, ale také připomínka hodnot svobody, solidarity a právního státu. Renata Przemyk je významná polská zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a osobitým hudebním projevem, který kombinuje prvky rocku, alternativy i folku. Agata Karczewska přináší svěží pohled na polskou hudební scénu a inspiruje se americkým folkem, bluesem a country. Slovenská zpěvačka Katarzia propojuje pop, rap, jazz a elektroniku a ve své tvorbě reflektuje společenské a politické dění. Radůza patří k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény, její písně plné emocí čerpají z chansonu, folku i alternativy.
Čtení dětem poprvé i v Českém Těšíně
Tradiční Čtení dětem, které probíhá na polské straně Olše, se letos poprvé uskuteční také na české straně. Každý festivalový den od 10:00 proběhne půlhodinové čtení v kavárně Avion v Českém Těšíně. Známé osobnosti festivalu, mezi nimi Jiří Mádl, Pavla Beretová, Barbara Lukešová a Pavel Gajdoš, budou dětem předčítat oblíbené knihy. Akce probíhá ve spolupráci s organizací Celé Česko čte dětem, která dlouhodobě podporuje rozvoj dětského čtenářství a mezigenerační sdílení příběhů.
Čtení dětem na Kino na hranici je nejen příležitostí pro nejmladší návštěvníky festivalu setkat se s literaturou v inspirativním prostředí, ale také důležitým krokem k rozšíření tohoto konceptu na obě strany hranice.
Retrospektiva Maji Komorowské
Festival uvede retrospektivu Maji Komorowské, legendární polské herečky známé spoluprací s režiséry jako Krzysztof Zanussi, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski či Tadeusz Konwicki. Komorowská, která bude hostem festivalu, se proslavila hlubokými dramatickými rolemi a svým občanským aktivismem.
Kromě klasických snímků jako Rok klidného slunce (1984, r. Krzysztof Zanussi) či Dekalog I (1989, r. Krzysztof Kieślowski) představíme méně známé tituly, například Diabolské elixíry (1997, r. Ralf Kirsten) nebo Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest (1988, r. Krzysztof Zanussi).
Retrospektiva Maji Komorowské doplní festivalové pocty dalším významným tvůrcům – letos se na Kino na hranici dočkáme i retrospektiv Hynka Bočana, Jiřího Mádla a Krzysztofa Piesiewicze.