08 listopada 2016

Za měsíc Kino na hranici procestovalo více než 4 tisíce km

Po celý říjen křižovala Filmová přehlídka Kino na hranici Česko a Polsko. Hledala fanoušky české a polské kinamatografie a také potenciální účastníky 19. ročníku KNH. Filmový výlet byl ukončen v sobotu 5. listopadu v Cieszyně.

V průběhu projektu Kino na hranici na cestě organizátoři filmové přehlídky z Cieszyna a Českého Těšína navštívili města Ostravu, Lodž, Varšavu, Prahu, Krakov, Olomouc, Poznaň, Brno a Katovice. Celkem bylo při setkáních, která se konala v průběhu cest, rozdáno téměř 1000 ekologických tašek s grafickým motivem KNH na cestě a také 20 akreditací na následující ročník Kina na hranici. Rozdány byly také dárky od našich partnerů, kterými byli města Cieszyn a Český Těšín, Polský filmový insitut a filmový distributor - firma Vivarto.

 

„Projeli jsme více než 4 tisíce km, abychom se setkali s fanoušky polské a české kinematografie. Každé sektání bylo jiné a z každého z nich jsme si přivezli také hromadu pozitivní nálady a energie pro naše turné. Rádi bychom v Kině na hranici na cestě pokračovali a další rok opět vyrazit na cestu.” - vysvětlují organizátoři Filmové přehlídky Kino na hranici, kteří se vydali na turné díky financování z prostředků Ministerstva zahraničních věcí v rámci soutěže Polsko-českého fóra.

 

Na programu polské trasy Kina na hranici na cestě bylo možné vidět předpremiérové projekce filmů "Já, Olga Hepnarová" a "Domácí péče", které byly doplněny krátkou přednáškou filmového odborníka, filmového novináře, kulturního manažera a ředitele Diskusního filmového klubu "Maciste" - Jacka Dziduszka. Na druhé straně v rámci českého turné byly představeny filmy "Moje dcery krávy" a "Říkejte mi Marianna". O polské kinematografii divákům povykládal Petr Vlček - absolvent polonistiky a filmové vědy Filozofické fakulty Univerzity Františka Palackého v Olomouci a produkční Festivalu dokumentárních a populárně naučných filmů Academia Film Olomouc.

 

Filmová cesta Kina na hranici skončila 5. listopadu v kině Piast v Cieszyně, kde se konala speciální projekce filmu "Domácí péče", která byla určena všem přátelům těšínské filmové přehlídky. „Poslední projekce měla formu poděkování pro všechny, kteří nás již mnoho let podporují při organizaci filmové přehlídky. Tímto symbolickým způsobem jsme chtěli také zdůraznit, že Kino na hranici může mít úspěchy i venku a vydat se na daleké i blízké cesty a i tak vždy bude silně spojeno s Cieszynem a Českým Těšínem” - dodávají organizátoři.

 

Projekt Kino na hranici na cestě byl financován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí Polské republiky. Česká trasa KNH na cestě získala také podporu Polského filmového insitutu v rámci propagace polského filmu za hranicemi. Partnery projektu byly také města Cieszyn a Český Těšín a rovněž Síť studijních a místních kin, všechny prostory, kde se Kino na hranici na cestě zastavilo a také distributoři filmů, které byly prezentovány v rámci události.

 

 

 

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponsor główny