Retrospektywa Jiříego Trnki w Cieszynie 17 lutego 2022

Retrospektiva Jiřího Trnky v Těšíně

Letošní Kino na hranici bude příležitostí k seznámení s dílem tohoto proslulého českého výtvarníka. Část příznivců filmové tvorby se už nemůže dočkat toho, že budou mít možnost vidět jeho snímky na velkém promítacím plátně.

Výtvarník, ilustrátor, spisovatel, scenárista, loutkář, řezbář a jeden z otců zakladatelů českého animovaného filmu Jiří Trnka byl jedním z největších a nejvšestrannějších českých umělců 20. století, jemuž se podařilo ovlivnit dění na celosvětové umělecké scéně. Začínal v plzeňském Divadle Spejbla a Hurvínka Josefa Skupy. V roce 1945 spoluzakládal studio animovaného filmu Bratři v triku. V roce 1947 založil studio loutkového filmu a stal se průkopníkem nových technologií.

„Díky geniálnímu Jiřímu Trnkovi a jeho vynikajícímu, třebaže nevelkému týmu vznikla proslulá česká škola loutkové animace. Na Západě Trnka sbíral ceny na festivalech a stal se atraktivním vývozním artiklem. Krása těchto filmů společně s jeho precizní a fascinující vizualitou z něj učinily osobnost světového formátu. Na jeho příkladě komunistický režim dokládal, jak je humanistický a považuje si umění. Trnka nikdy nebyl zaměstnancem, nebyl členem KSČ a dělal to, co pokládal za vhodné. Byl to král české knižní ilustrace a loutkového filmu, žil však ve stínu totalitní moci, což s sebou neslo jisté důsledky. V polovině šedesátých let připravoval natáčení svého posledního díla – krátkometrážního snímku Ruka, který byl brutální alegorií totalitní moci. Film si vysloužil ocenění na festivalu v Annecy, ale nepozdával se československé cenzuře,“ říká český programový ředitel Kina na hranici Martin Novosad. „Jiří Trnka ovšem nebyl jen ‚vážným‘ tvůrcem, který se – zvláště ve svých pozdních snímcích – zabýval obtížnými tématy, jako je třeba dehumanizace lidské společnosti, vztah mezi člověkem a technikou nebo otázka tvůrčí svobody v totalitním systému, nýbrž v jádře své povahy byl kouzelníkem a iluzionistou, který své diváky rád bavil, překvapoval a ohromoval. Byl to průkopník. Jeho Sen noci svatojánské z roku 1959 je první animovaný film na světě natočený v širokoúhlém formátu CinemScope (2:35:1).“


"Ruka"

V Těšíně budete mít příležitost zhlédnout 8 nejvýznamnějších Trnkových animovaných filmů, ale také dokument o jejich tvůrci, nazvaný Jiří Trnka: Nalezený přítel a natočený v roce 2019 režisérem Joëlem Fargesem.

Trnkovy filmy, které uvidíte na Kině na hranici:

Dárek (1946)
Pérák a SS (1946)
Císařův slavík (1948) 
Árie prérie (1949) 
Staré pověsti české (1952) 
Osudy dobrého vojáka Švejka (1954) 
Sen noci svatojánské (1959) 
Ruka (1965) 

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponsor główny