Jan Hřebejk začal své filmové dobrodružství studiem na katedře scenáristiky a dramaturgie pražské FAMU v letech 1987-1991. Tam se seznámil mj. s Petrem Zelenkou, autorem scénářů k jeho školním etudám „Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít“ nebo „L. P. 1948”. V celovečerní hrané tvorbě Hřebejk debutoval filmem „Šakalí léta“. Scénář, jehož spoluautorem je Petr Jarchovský, vznikl na motivy povídkové knihy Petra Šabacha „Jak potopit Austrálii“. K prózám tohoto oblíbeného spisovatele, jemuž se díky jeho stylu „vypravěčství hospodských historek“ dostalo nepsaného titulu nástupce Bohumila Hrabala, se tvůrčí tandem Hřebejk-Jarchovský vrátil ještě ve filmech „Pelíšky” a „Pupendo”. Spisovateli, který zemřel v loňském roce, věnovali i svou nejnovější společnou trilogii „Zahradnictví”.
V 90. letech byl Hřebejk vedle dalších tehdejších začínajících tvůrců – Petra Zelenky, Davida Ondříčka nebo Saši Gedeona – srovnáván s tvůrci československé nové vlny šedesátých let. Záhy se ale ukázalo, že žádný společný směr tentokrát nevznikl a každý z režisérů této generace se vydal vlastní cestou. Největšího úspěchu na mezinárodní scéně nepochybně dosáhl Hřebejk, poté co se v roce 2001 jeho tragikomedie „Musíme si pomáhat“ probojovala mezi úzký výběr snímků nominovaných na Oscara v kategorii nejlepšího neanglojazyčného filmu. Režisérovi se zde s mimořádnou vyvážeností podařilo propojit tragickou tvář 2. světové války se situační komikou a vtipnými, přestože mimořádně nebezpečnými peripetiemi, na něž narážejí hlavní hrdinové. Vliv historických událostí na osud jednotlivých postav je leitmotivem mnoha Hřebejkových filmů (mj. „Pelíšky“, „Učitelka“ aj.).
Režisér se neváhá pouštět do experimentování s různými filmovými žánry – nejlepším příkladem je jeho nejnovější trilogie „Zahradnictví”, jejíž každá část je natočena v jiné žánrové konvenci. Tento ambiciózní autorský projekt, který korunuje Hřebejkovu dosavadní spolupráci s Petrem Jarchovským, budete moci mít příležitost zhlédnout v Těšíně společně s dalšími tituly z Hřebejkovy bohaté filmografie.
Mikołaj Góralik