Kino na hranici je největší filmová přehlídka polských, českých a slovenských snímků v širším regionu. Navíc je unikátní tím, že se koná na obou stranách hranice – v polském Těšíně a Českém Těšíně. Od začátku existence přehlídky – tedy již šestadvacet let – je jejím cílem propagovat středoevropskou kinematografii. A k ní patří i mezinárodní koprodukce, jež umožňují nahlédnout filmovou tvorbu z této části Evropy ještě širší optikou.
„V uplynulém čtvrtstoletí naší filmové přehlídky Kino na hranici jsme za českou stranu vždy trochu záviděli našim polským kolegům, kteří kromě bohaté nabídky skvělých polských filmů mohli taky v posledních letech pravidelně sestavovat sekci Polonica, složenou z koprodukčních zahraničních snímků často prestižních světových režisérů, v nichž byla přítomna výrazným způsobem i polská tvůrčí či herecká účast,“ uvádí český programový vedoucí festivalu Martin Novosad. „Díky systému filmových pobídek, které se konečně rozhýbaly i v České republice, se před pár lety začalo dařit také českým producentům vstupovat minoritně do zahraničních filmových produkcí. Výsledkem je za poslední období až nečekané množství mezinárodních koprodukčních snímků s českou účastí. Samozřejmě mezi tyto koprodukce nepočítáme už dlouholetou spolupráci se Slovenskem, která má historicky daleko synergičtější propojení a funguje už tradičně především na lokální úrovni.“
V letošním roce se tedy na programu těšínského filmového festivalu objeví novinka – sekce zaměřená na mezinárodní snímky, na jejichž vzniku se určitým způsobem spolupodíleli Češi. Budou mezi nimi i díla, která měla své premiéry či získala ocenění na prestižních světových festivalech – kupř. v Benátkách, Haifě, Soluni, Sofii či Rotterdamu. „Jsme hrdí, že můžeme prezentovat v rámci letošního ročníku naší přehlídky zcela novou sekci příznačně nazvanou Bohemica, v níž vám nabídneme hned několik úspěšných filmových titulů respektovaných světových režisérů, které se už objevily na prestižních zahraničních filmových festivalech. Mnohé z nich už stačily získat řadu ocenění,“ dodává Martin Novosad. „Svým způsobem tak přes tyto filmy rozšiřujeme záběr a obzor i do mezinárodních kinematografických teritorií a je inspirativní sledovat, jak se i čeští filmaři dokážou zapojit do tematicky velmi rozmanitých projektů, které zkoumají hranice lidství, ale některé z nich se dotýkají také problémů spojených s migrací, morálními dilematy člověka ve vyhrocených životních situacích a pochopitelně i vztahů narážejících na odlišné hodnoty a názorové postoje. Věříme, že zařazením této sekce do programu Kina na hranici se Bohemica stane pevnou součástí našeho výběru i v příštích ročnících a poskytne našim divákům ideální příležitost k tomu, aby se obeznámili s oceňovanými koprodukčními filmovými díly, která přinášejí tak vítanou uměleckou diverzitu do kinematografie našich zemí.“
Diváci festivalu Kino na hranici budou moci v rámci sekce Bohemica zhlédnout následující filmy:
Absence (rež. Ali Mosaffa; IRN/SK/CZ; 2021)
Endless Borders (rež. Abbas Amini; D/CZ/IRN; 2023)
Endless Summer Syncrome (rež. Kaveh Daneshmand; F/CZ; 2023)
Forever Hold You Peace (rež. Ivan Marinović; ME/RS/CZ/HR/MK/SI; 2023)
Oxygen Station (rež. Ivan Tymčenko; UK/CZ/SWE/SK; 2023))
Sea Salt (rež. Leila Basma; CZ/LB/QTR; 2023)
To The North (rež. Mihai Mincan; ROM/F/GRE/CZ/BLG; 2022)
Terezín (rež. Gabriele Guidi; I/CZ; 2023)