Najlepsze filmy studentów FAMU 29 listopada 2017

Nejlepší filmy studentů FAMU

Letošní festival FAMUfest ocenil nejlepší filmy studentů pražské filmové akademie. Nejvíce ocenění si odnesl snímek „Špína“ Terezy Nvotové, který byl uveden i v rámci programu 19. ročníku přehlídky Kino na hranici.

Nejlepším letošním filmem, který byl natočen s podporou FAMU, se stal právě celovečerní hraný debut Terezy Nvotové. Světová premiéra „Špíny“ proběhla na MFF v Rotterdamu, který se zaměřuje na objevování mladých talentů. Slovenská režisérka ve filmovém příběhu dle skutečných událostí líčí drama sedmnáctileté dívky, která se stala obětí znásilnění, načež skončila na psychiatrickém oddělení pro mladistvé. Nvotová se ale místo senzací z titulních stránek novin snažila prohloubit vnitřní svět své hrdinky a dát nahlédnout do intimního procesu uvolňování se od titulní „špíny“. Hlavní postavu dívky Leny ztvárnila Dominika Morávková-Zeleníková (která si již dříve zahrála podobně náročnou roli ve filmu „Pírko“ Lucie a Petra Klein Svobodových). Během letošního festivalu FAMUfest se filmu „Špína” dostalo rovněž ocenění za kameru Marka Dvořáka a za scénář.

Cenu diváků získal krátkometrážní film „Bo Hai” neboli „Otec Hai” Dužana Duonga. Film je pozoruhodným portrétem vietnamské komunity v Česku, který ztvárňuje vztah starší generace Vietnamců a jejich dětí, jež se čím dál více asimilují s českou společností. Přestože mluví rodným jazykem, vkládají do něj česká slova, pěstují sice zvyky rodné země, nicméně o vlasti svých předků toho příliš nevědí. Hlavním hrdinou je mladý Vietnamec, který se za svou práci v rodinném obchodě s potravinami stydí. Mladík nedokáže přistoupit na otcova přísná pravidla, ovšem zdánlivě okrajová příhoda jejich vzájemný vztah nakonec úplně změní. Režisérem filmu je Dužan Duong, hanojský rodák, který vyrůstal v Česku a na FAMUfestu za svůj snímek obdržel i cenu za nejlepší režii hraného filmu. Zajímavé přitom je, že „Bo Hai“ jen o několik týdnů dříve soutěžil v sekci „Česká radost“ jihlavského festivalu v kategorii dokumentárních filmů.

Mezi zbývajícími oceněnými letošního FAMUfestu je třeba zmínit etudu „Stavědlo 1.” Marie-Magdaleny Kochové, která získala Aramisovu cenu za nejlepší film studenta 1. ročníku. Tento černobílý dokumentární film vypráví o práci výhybkářů na malém železničním stavědle na pražském Smíchově. Režisérce se s až bezmála hrabalovskou tvrdohlavostí podařilo zachytit jejich každodenní rutinní počínání. Jelikož se toho na stavědle neděje zase tolik, hned u kolejí si železničáři pořídili zahrádku se zeleninou a ovocem. Vědí, že modernizace železnice přinese brzký konec jejich profese, přesto ještě než to nastane, si bezstarostně užívají radostí života v tiché oáze v samém centru rušného velkoměsta. Film Adama Rybanského „Přátelské setkání nad sportem” získal cenu za nejlepší zvuk. Jde o dokumentárně stylizovanou, vtipnou reportáž o místním turnaji v nohejbale, sportu, který vznikl v Česku a je zde dodnes velmi populární. Cenu za nejlepší režii dokumentárního filmu získala držitelka letošní hlavní ceny z festivalu v Jihlavě Apolena Rychlíková za svůj dokument „Český žurnál - Hranice práce”.

Mikołaj Góralik

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponsor główny