Nevšední je již příběh jeho vzniku. Režisérka více než rok sbírala zbytky 35 mm filmového materiálu, z nichž plánovala natočit svůj snímek „Kdo je kdo v mykologii” (2016). Většinu materiálu se jí podařilo získat od produkčního štábu filmu „Child 44”, který se před několika lety točil v Praze. Zbývající část pořídila Dvořáková ve Spojených státech, odkud pás s pomocí přátel a příbuzných převezla zpět do České republiky, kde záhy nato vznikl její krátkometrážní hraný snímek.
Film „Kdo je kdo v mykologii” získal v roce 2017 studentského Oscara jako jeden ze tří oceněných titulů v kategorii nejlepších studentských hraných filmů. Studentské ceny americké Akademie filmového umění a věd byly loni udělovány již po čtyřiačtyřicáté. Klání, v němž se soutěží celkem v 7 kategoriích, se zúčastnilo přes 1500 filmů z filmových škol a univerzit z celého světa. Do té doby se Čechům podařilo získat studentského Oscara jen jednou, a to v roce 1989, kdy v soutěži bodoval Jan Svěrák se svým mockumentem „Ropáci”.
Snímek „Kdo je kdo v mykologii” vypráví příběh mladého trumpetisty Tondy. Jednoho večera během jeho sólového koncertu upadne jedna z návštěvnic do bezvědomí. Tonda se rozhodne, že ji odveze domů. V dívčině bytě jeho pozornost upoutá láhev vína. Poté co ji otevře, se svět kolem něj změní k nepoznání...
„Už od dětství mě fascinovaly filmy, které využívaly triků a iluze k tomu, aby pro diváky vytvořily velkolepou podívanou. Chtěla jsem vyprávět příběh, který se sice odehrává v malé místnosti, ale přitom se jedná o největší dobrodružství, které si lze představit.” říká Dvořáková.
Marie Dvořáková po absolutoriu na pražské FAMU studovala režii na School of the Arts v New Yorku. V současnosti působí v USA jako programová ředitelka Českého centra. Její krátkometrážní hrané snímky a dokumenty získaly řadu ocenění na nejprestižnějších světových filmových festivalech.
Mikołaj Góralik