1. Co máte na české kultuře nejraději? S čím si ji spojujete?
Tragikomiku. To, že Češi nemají problém s tím, že jsou směšní, slabí, nedokonalí, nehrdinní, a přesto se mají rádi a akceptují se. Na české kultuře mám ráda odstup, humor, smysl pro absurditu.
2. Jaký je váš oblíbený český film nebo kniha?
Mým oblíbeným československým filmem je Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klosse. A také Intimní osvětlení Ivana Passera.
3. Jaký máte kontakt s Čechy? Vzpomínáte si, jak to začalo?
Spolupracuji se slovenským skladatelem Michalem Novinským, který skládá hudbu i pro nejlepší české režiséry, takže víceméně vím, co je u nich nového. Nedávno jsem externě přednášela na FAMU, tedy na své alma mater. Mimo to do České republiky jezdívám se svými filmy na různé přehlídky a festivaly. A jak to začalo? Jela jsem s kamarádem, který chtěl na FAMU dělat přijímačky na střih, a sama jsem se rozhodla, že vyzkouším dostat se na režii. A během prázdnin jsem se musela naučit češtinu. No a zažrala jsem se do toho.
4. Máte nějakou oblíbenou vzpomínku z Těšína?
Když Jola Dygoś pořádala polsko-česko-slovenský workshop, byl tam Petr Zelenka, Leszek Wosiewicz a taky já a celé to bylo vynikající. Mělo by se to zopakovat. Mám ráda uvolněnou atmosféru Těšína, kde nikdo nikam nespěchá a filmaři se tam navzájem podporují, což je mimo Těšín velice vzácné, a také pivo v někdejší Partyce na české straně hranice.
Dotazník Kina na hranici je cyklus krátkých rozhovorů, v nichž klademe otázky osobnostem ze světa kultury na obou stranách česko-polské hranice. Poláků se ptáme na českou kulturu, Čechů naopak na kulturu polskou. Každý z našich hostů dostává tytéž otázky.
[Přeložil Martin Veselka. Název a lead: redakce]
[Fot. Wojciech Wandzel / Kino na hranici]