„Filmy zahajující a zakončující náš festival by měly být a také vždy jsou výjimečné, protože pořadatelé mají pro jejich výběr vždy určité specifické důvody. Ideálním případem je, když se jedná o novinky, které dosud nejsou okoukané a spojují v sobě umělecké hodnoty s důležitým sdělením i komerčním potenciálem,“ uvádí ředitelka festivalu Jolanta Dygoś.
„Kdyby radši hořelo”
Festival tedy bude zahájen předpremiérovou projekcí českého snímku Kdyby radši hořelo, jež proběhne za účasti režiséra Adama Kolomana Rybanského a dalších tvůrců, kteří se na vzniku filmu podíleli. Naopak závěrečným filmem bude Zázračná Brigitte Bardotová režiséra Lecha Majewského, který do Těšína zavítá i letos.
„Tentokrát zahájí Kino na hranici snímek, který měl premiéru na letošním filmovém festivalu v Berlíně – Kdyby radši hořelo. Jeho děj se odehrává na jednom českém maloměstě, kde dojde k nezvyklé nehodě, jež je následně prohlášena za teroristický čin. Lidé se ze strachu zavírají doma a členové sboru dobrovolných hasičů se musejí nečekaně postavit novým výzvám. Film má všechno, co známe z českých filmů a co na nich máme rádi: obyčejné, ba ošklivé městečko, obyčejní, ba oškliví hrdinové, klasická místní hospoda, pivo a hasiči jako od Miloše Formana. Jenomže tento film není vtipný. Ukazuje strach a také to, k čemu může vést osamělost a potřeba být respektován,“ zdůrazňuje ředitelka filmové přehlídky.
„Zázračná Brigitte Bardotová"
„Závěrečným filmem bude polský snímek Zázračná Brigitte Bardotová režiséra Lecha Majewského. Tento vynikající umělec a filmový vizionář nás zavede do komunistického Polska a do šatny titulní Brigitte. Začíná to jako společenský snímek z dob komunismu - režisér má velký smysl pro humor! - a pak se otevírá řada dveří, za nimiž uvidíme nejen výše zmíněnou filmovou hvězdu, ale také Beatles nebo Rabíndranátha Thákura a mnoho dalších. Jak už to u Majewského bývá, půjde o vizuální hostinu,“ láká diváky Jolanta Dygoś.
A dodává k tomu: „Ráda bych vás upozornila ještě na tři další filmy. Prvním z nich je dojemný slovenský film natočený v koprodukci s Ukrajinou 107 matek (ve slovenském originále se film jmenuje Cenzorka), který se odehrává v ženské věznici v ukrajinské Oděse. Tento hluboce působivý snímek je kombinací dokumentu a sociálního dramatu. Jako druhý bych doporučila film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad. Tento animovaný snímek líčí příběh Češky Heleny, která odjíždí z Prahy do Kábulu za svým milým – Afgháncem Nazírem. Pod jménem Herra se snaží najít své místo v nových poměrech. Snímek Mimořádná událost režiséra Jiřího Havelky pak dozajista pobaví každého. Vypráví o cestujících v jedné lokálce, jejíž strojvedoucí kvůli poruše vystoupí ven a nezajištěný vlak se rozjede a zamíří opačným směrem... Bude to jízda!“