Janusz Gajos je jedním z nejoceňovanějších a nejznámějších polských herců. K jeho nejproslulejším rolím patří ta v seriálu Čtyři z tanku a pes (pol. Czterech pancernych i pies) a ve filmech Fotbalový poker (pol. Piłkarski poker), Kyvadélko (pol. Wahadełko), Útěk z kina Svoboda (pol. Ucieczka z kina Wolność), Žlutá šála (pol. Żółty szalik), Výslech (pol. Przesłuchanie), Jasminum, Uzavřená soustava (pol. Układ zamknięty) a Tělo (pol. Body/ciało). V posledních letech měli diváci možnost spatřit jej třeba ve filmu Klér (pol. Kler) a v seriálu Král (pol. Król).
Gajos je navíc držitelem řady ocenění, poct a vyznamenání. Hned osmkrát získal cenu za herecký výkon na Festivalu polských hraných filmů ve Gdyni, šestkrát obdržel Polskou filmovou cenu Orel a dvakrát nejstarší polskou filmovou cenu Zlatá kachna, udělovanou měsíčníkem Film. Na 40. festivalu polských filmů ve Gdyni byl poctěn Diamantovými lvy – cenou pro nejlepšího polského herce za období čtyřiceti let existence festivalu. Byl taktéž vyznamenán Zlatou medailí za zásluhy v oblasti kultury Gloria Artis a Řádem znovuzrozeného Polska na úrovni rytíře.
Janusz Gajos, foto: soukromý archiv
„Pokud by se mezi náhodně vybraným vzorkem diváků provedla anketa o nejlepšího polského herce, Janusz Gajos by se v ní nepochybně objevil. Je to jeden z nejlepších, ale také – a to je neocenitelné – jeden z nejváženějších a nejoblíbenějších polských herců. Už řadu desetiletí se drží na vrcholu, ale funguje tam svým specifickým způsobem. Nemá v sobě nic z filmové hvězdy, nesnaží se mermomocí o zvýšení popularity, výsostné postavení se vydobyl svými rolemi, nadáním, pokorou a pracovitostí. A snad i neustávající zvídavostí namířenou ke všemu, co je nové, dosud nepoznané a pozoruhodné. Ve filmu i v divadle často spolupracuje s mladými umělci, nebojí se experimentů, ale zároveň je profesionálem v tradičním hereckém umu. Dovede zahrát cokoli: komedie, tragédie, dramata,“ zdůrazňuje polský programový ředitel Kina na hranici Łukasz Maciejewski. „Vybrat si Janusze Gajose jako ústřední postavu retrospektivy v rámci letošního ročníku Kina na hranici pro mě bylo samozřejmou volbou, nicméně hercovo nadšení nás překvapilo a fascinovalo. Máme obrovskou radost, že mistr Janusz Gajos do Těšína přijede a že zde promítneme v průběhu jeho retrospektivy nejlepší snímky, v nichž hrál. Polská kinematografie, to je totiž i Gajos. A to v značné míře.“
V programu Kina na hranici najdete nejen nejznámější filmy, v nichž Janusz Gajos hrál, ale také snímky širšímu diváctvu méně známé:
Bigda jde! (Bigda idzie!, Andrzej Wajda; 1999)
Tělo (Body / Ciało, Małgorzata Szumowska; 2015)
Čas zrady (Czas zdrady, Wojciech Marczewski; 1997)
Jasminum (Jasminum, Jan Jakub Kolski; 2006)
Fotbalový poker (Piłkarski poker” (Janusz Zaorski; 1988)
Výslech (Przesłuchanie” (Ryszard Bugajski; 1982)
Tam a zpět (Tam i z powrotem, Wojciech Wójcik; 2001)
Útěk z kina Svoboda (Ucieczka z kina Wolność, Wojciech Marczewski; 1990)
Kyvadélko (Wahadełko, Filip Bajon; 1981)
Žlutá šála (Żółty szalik, Janusz Morgerstern; 2000)