15 lutego 2023

Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Laco Adamik a jejich filmový klan v Těšíně

První takto rozsáhlá retrospektiva počinů slavného uměleckého klanu, navíc s osobní účastí téměř všech jeho členů, bude bezpochyby jedním z vrcholů letošního Kina na hranici.

Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Laco Adamik, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Kasia Adamik, Michał Bielawski, Mary Komasa, ale také již zesnulý Piotr Łazarkiewicz a Bogusław Rybczyński – to vše jsou jména, které dobře znají všichni polští milovníci filmu.

Tato pravděpodobně nejfilmovější rodina v Polsku přijede do Těšína v plném počtu a zúčastní se filmových projekcí a také řady doprovodných akcí.

Kino na hranici navíc navštíví i další filmaři spjatí s filmy toho slavného klanu: Krzysztof Zanussi a Irena Strzałkowska (producenti několika filmů Agnieszky Holland), Jacek Petrycki (oblíbený kameraman Agnieszky Holland a Laca Adamika), Dorota Roqueplo (kostýmní výtvarnice mj. filmů Druhý břeh a Návrat), Adam Sikora (kameraman filmu Druhý břeh) Katarzyna Dzida-Hamela a Jacek Hamela (zvukaři filmů Druhý břeh a Bílé manželství) a herci hrající ve filmech tohoto rodinného klanu – např. Maria Ciunelis, Sandra Drzymalska, Jacek Poniedziałek, Zbigniew Zamachowski či Grażyna Szapołowska.


Agnieszka Holland na festivalu Kino na hranici

„S nápadem uspořádat tuto retrospektivu přišla režisérka Jola Dygoś. Přijal jsem to s nadšením. Uděláme přehlídku uměleckých počinů celého klanu. Krásnější dárek k výročí našeho festivalu jsme sami sobě ani našim divákům snad ani nemohli nadělit. Něco tak skvostného je možné jen jednou za dvacet pět let,“ říká Łukasz Maciejewski, polský programový ředitel Kina na hranici.

„Když jsme přemýšleli o tom, jaké překvapení bychom pro naše přátele – diváky – přichystali, vzpomínali jsme na to nejdůležitější v celé historii naší filmové přehlídky. Besedy, debaty, vernisáže, různé filmové hrátky či společenské akce. A především na lidi – umělce, organizátory a v neposlední řadě i na naše skvělé diváky, kteří nás po všechny ty roky provázeli. Ukázalo se, že k našim nejvěrnějším přátelům vždy patřili a dosud patří filmaři z velkolepého uměleckého klanu Łazarkiewiczových, Hollandových, Komasových, Bielawských a Rybczyńských. Veliká filmová rodina.“


Magdalena Łazarkiewicz v Těšíně

Těšínský festival tedy bude jedinečnou příležitostí seznámit se s tvorbou filmového klanu takto v průřezu, ale též a především příležitostí absolvovat spoustu besed a rozhovorů o filmech s jejich tvůrci osobně.

„Téměř všichni k nám do Těšína přijedou,“ dodává Łukasz Maciejewski. „Na náš festival na přelomu dubna a května zavítají Laco Adamik, Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Mary Komasa, Kasia Adamik, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Michał Bielawski a Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko. Promítneme také nejvýznamnější filmy Piotra Łazarkiewicze a legendární Jazz Camping z roku 1959, který režíroval pionýr polského dokumentárního filmu Bogusław Rybczyński, strýc Agnieszky Holland a Magdaleny Łazarkiewicz. Sekce to bude rozsáhlá a působivá. Divákům představím i poměrně málo známé filmy Laca Adamika – společně s Agnieszkou Holland tento režisér natočil tento režisér například snímek Proces podle známého Kafkova románu s Romanem Wilhelmim v roli Josefa K., uvedeme americký debut Kasi Adamik Kdo to štěká? nebo vynikající, leč obtížně dostupné zahraniční filmy Agnieszky Holland (Hořká sklizeň, Oliviére, Oliviére, Jak zabít kněze, Washingtonovo náměstí, Julie na cestě domů) či skvělé televizní filmy a dokumenty Magdaleny Łazarkiewicz (Druhý břeh, [Ne]přítomnost, Dotekem). Samozřejmě nezapomeneme ani na klasické snímky našich vzácných hostů. Mimoto proběhne řada besed, debata o klanu a bude příležitost i setkat se osobně s umělci spjatými s Agnieszkou Holland nebo s Piotrem a Magdalenou Łazarkiewiczovými.


Antoni Komasa-Łazarkiewicz a Mary Komasa na festivalu Kino na hranici

Kino na hranici uvede celkem více než dvacet filmů od členů slavné rodiny, a to včetně snímků, které většina diváků pravděpodobně nebude znát. „Když přemýšlím o uměleckém odkazu tohoto klanu, napadá mě mnoho věcí, které mají jeho členové společné, ale zároveň spousta jiných věcí, jimiž se takto rozdílné umělecké temperamenty navzájem odlišují. Kdybych však měl říci jedno slovo, které by celý filmový klan v maximálně zhuštěné míře definovalo, byla by to SVOBODA. A to svoboda chápaná velmi široce a současně velmi úzce,“ říká Łukasz Maciejewski. „Svoboda jednotlivce a odvaha sebeurčit se, emancipační svoboda a svobodný přístup k žánru, a to v protikladu k jakémukoli dogmatu. Tyto rysy spatřuji ve filmové tvorbě Kasi i Laca Adamikových, Agnieszky Holland, Magdaleny a Piotra Łazarkiewiczových či Michała Bielawského, slyším ji v hudbě Antoniho Komasy Lazarkiewicze a Mary Komasy. Tento filmový klan je zkrátka klanem svobodným. A takový byl vždy i náš těšínský festival. Svobodný.“

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponsor główny