Všudypřítomný internet ovlivnil změnu životního stylu několika generací a velice jej usnadnil. Nicméně podobně jako každý nový fenomén je také příčinou zrodu nebo vystupňování určitých postojů a forem společenského jednání. Jaké to jsou? Právě to je téma, jemuž se kromě jiného bude věnovat letošní Kino na hranici.
„Pro mnohé je internet drogou a závislostí. Ale je to taky model života nebo život sám o sobě. Internet – to je samota (v síti), anonymita, hejt a virtuální vztahy. A protože kinematografie by měla zachycovat život v celé jeho složitosti, rozhodli jsme se vytvořit sekci filmů prezentujících hrdiny, kteří uvízli ve spárech internetu. Co je tato závislost a jaká cena se platí za to, když se reálný svět mísí s virtuálním? Filmoví hejtři a filmoví nerdi se shodují jen v jednom – život bez internetu dnes neexistuje,“ říká polský programový ředitel Kina na hranici Łukasz Maciejewski.
Místnost sebevrahů. Hejtr (r. Jan Komasa). Fot. Jarosław Sosiński / Naima Film
„Pouhých pět hodin trvalo, než 83 mužů ve věku 26–63 let zareagovalo na fiktivní profil dvanáctileté dívky, který vytvořilo režisérské duo Vít Klusák a Barbora Chalupová. Tato alarmující skutečnost vedla tvůrce k natočení celovečerního nezávislého dokumentárního filmu V síti. Ten odkrývá šokující fakta o zneužívání dětí na internetu v Česku, ale je zřejmé, že jde o problém velmi aktuální a celosvětový. Dívku oslovili totiž „virtuální predátoři“ v drtivé většině s explicitními výzvami ke společné masturbaci pomocí videohovoru. Mnozí z nich bez předchozího upozornění posílali fotografie svých genitálií, případně odkazy na nejrůznější pornografická videa včetně zoofilních. Čtyři muži se ještě ten den, krátce po komunikaci, uspokojovali před webkamerou, aniž by se jim nezletilá dívka ukázala,“ popisuje český programový ředitel festivalu Martin Novosad. „Hlavní linka filmu sleduje radikální psychosociální experiment, pomocí kterého je zviditelněno, s čím se v online prostoru potýkají děti ve věku 11–13 let. Mezi natočenými materiály jsou dokonce i pasáže ze setkání dívek s muži na osobních schůzkách, kde je pod dohledem ochranky natáčelo šest skrytých kamer.“
V síti (r. Vít Klusák, Barbora Chalupová)
V rámci sekce „Hejtři a nerdi – kinematografie na síti“ se budou promítat mimo jiné následující filmy: Apparatgeist (režie Marie-Magdalena Kochová), Děti online (Kateřina Hager), Dôverný nepriateľ (Karel Janák), Iluze (Kateřina Turečková), Na střeše (Jiří Mádl), V síti (Vít Klusák, Barbora Chalupová), V zajetí sítě (Matěj Krátký), Kto je ďalší? (Miro Drobný), Profil (Timur Bekmambetov), Doufám, že příště umřeš :-) (Mihály Schwechtje), Sheena667 (Grigorij Dobrygin), Hacker (Janusz Zaorski), Síť (Krzysztof Krauze), Místnost sebevrahů a Místnost sebevrahů. Hejtr (Jan Komasa).
Problematika internetu, tedy jedno z hlavních témat letošního Kina na hranici, inspirovala rovněž festivalový plakát. Právě díky tomu se totiž zrodil nápad navrhnout jej jako modul, který je možné rozšiřovat všemi směry donekonečna – přesně tak, jak funguje i internet. Autorkou plakátu je Iwona Cichy.