14 września 2016

Do jakých měst dorazí Kino na hranici na cestách

Unikl Vám 18. ročník Kina na hranici? Chcete Kino prožít ještě jednou? Nic není ztraceno! Ještě v průběhu tohoto podzimu se v 10 městech v Polsku a Česku objeví Kino na hranici!

Kino na hranici na cestě se zastaví v Lodži, Varšavě, Krakově, Poznani a Katovicích, stejně jako v Ostravě, Karviné, Brně, Olomouci a Praze. Na programu polské trasy je přepremiérová projekce filmů Já, Olga Hepnarová a Domácí péče spolu s přednáškou Jacka Dziduszka o novém českém filmu. V rámci českého turné Kina na hranici promítneme filmy Moje córki krowy a Mów mi Marianna, které se doposud v české distribuci neobjevily a budou nebývalou lahůdkou pro fanoušky polského filmu. Úvod k polským filmům provede Petr Vlček.  

Vstupenky v ceně: 150 Kč / 25 zł (předplatné na dva filmy) a 90 Kč / 15 zł (jednotlivé projekce) budou k zakoupení na pokladnách kin, ve kterých se budou projekce konat. Všechny osoby, které si zakoupí předplatné na oba filmy, získají speciální tašky s motivem Kina na hranici na cestě a všichni účastníci budou zapojeni do slosování o akreditaci na 19. ročník Kina na hranici a o filmy na DVD.

 

HARMONOGRAM KINA NA HRANICI NA CESTĚ

- Minikino Kavárna Ostrava - 4.10.2016 

- Kino Charlie Lodž - 6.10.2016  

- Kino Wisła Varšava - 12.10.2016 

- Kino Pilotů Praha – 14.10.2016

- Kino Mikro Krakov - 14.10.2016

- Kino Ex /Městský dům kultury Karviná - 15.10.2016

- Kino/Filmový sál Univerzity Palackého Olomouc - 18.10.2016  

- Kino Muza Poznaň - 27.10.2016  

- Kino Art Brno - 27.10.2016

- Kino Kosmos Katovice - 28.10.2016

 

POPISY FILMŮ

Já, Olga Hepnarová, rež. P. Kazda, T. Weinreb, 2016 (105'), v 18.00 hod. 

Dnes již téměř zapomenutý příběh, který kdysi otřásl Československem. Režiséři Petr Kazda a Tomáš Weinreb diváky přenesou do sedmdesátých let, aby jim přiblížili postavu Olgy Hepnarové. Mladá Pražanka vešla ve známost tím, že jednoho červencového rána vjela nákladním autem na tramvajovou zastávku plnou lidí. Při policejních výsleších tvrdila, že svůj čin spáchala úmyslně. Režiséři ukazují život vražedkyně způsobem zbaveným bulvárního rozruchu a bez psychologických zkratek. Nejednoznačné vyznění filmu je skvěle umocněno hereckým výkonem Michaliny Olszańské. Polská herečka v titulní roli dokáže současně okouzlovat smyslností, budit soucit i vyvolávat zděšení.

Domácí péče, rež. S. Horák, 2015 (92'), v 20.30 hod.

Jedná se o drama - příběh terénní ošetřovatelky Vlasty, jejíž těžkou prací je péče o nejvíce nemocné pacienty. Neočekávaně se však jednoho dne dostane do kůže svých pacientů a musí začít bojovat další, ještě obtížnější souboj s osudem. Takový film mohou natočit pouze Češi. Palčivé a těžké téma je představeno s odstupem, hořkost střídá humor a prostí hrdinové vzbuzují sympatie i přes všechny své chyby. V hlavních rolích Bolek Polívka a v Karlových Varech oceněná Alena Mihulová.

Moje dcery krávy, rež. K. Dębska, 2015 (88'), v 18.00 hod. (19.00  Olomouc)

Sesterská láska je utopie. Vztah Marty a Katky je založený na vynuceném trávení času s rodinou, která se skládá v podstatě z navzájem si cizích lidí. Obě ženy se už od dětství neměly příliš v lásce. Liší se prakticky ve všem – od společenského postavení po vkus či víru v nadpřirozené síly. Ve filmu Moje dcery krávy není prostor pro melodramatické epizody ujišťující o „síle rodných sester“. Rodinná tragédie spočívající v nemoci nejbližších osob nepřináší katarzi. Film Kingy Dębské je silný díky skvělému scénáři a hereckému duetu Agata Kulesza – Gabriela Muskała.

Říkejte mi Marianna, rež. K. Bielawska, 2014 (75'), v 20.30 hod.  (21.00  Olomouc)

Pokud se Marianna chce stát Mariannou úplně – nejen emocionálně, ale také po tělesné a právní stránce – musí se vzdát celého svého dosavadního života. Musí opustit svou ženu a dcery, smířit se s odmítnutím a nepřijetím ze strany rodičů, se samotou. Ale touha být ženou, touha žít v souladu s vlastním tělem a identitou je silnější. Když si vyřizuje změnu rodného listu, připravuje se na operaci změny pohlaví, je Marianna plná nadšení a víry v budoucnost. Avšak když je poté její život nečekaně ochromen nemocí, vychází najevo celé drama této situace. Karolina Bielawska v jímavém dokumentu portrétuje svou hrdinku s respektem a velkou citlivostí. Vyváženě odkrývá její emoce a motivace, subtilně popisuje vztahy s nejbližšími, ukazuje jak ztrátu, tak zrození lásky.

Projekt se spolufinancován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí Polské republiky. Projekt podporují také Miasto Cieszyn a Město Český Těšín.

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponsor główny