Prvním tipem je Poslední aristokratka natočená v režii a podle scénáře Jiřího Vejdělka. Jedná se o film, který vznikl na základě humoristické série próz Evžena Bočka, jež se těší oblibě také v Polsku. Režisér se postaral o hvězdné obsazení – ve filmové adaptaci českého bestselleru uvidíme mimo jiné Hynka Čermáka, Tatianu Dykovou, Pavla Lišku či Vojtěcha Kotka.
„Věřím, že smích je léčivý, takže jsem se společně s herci a ostatními spolupracovníky snažil, aby Poslední aristokratka byla pro každého zážitkem, který člověka povznese na duchu. Pevně doufám, že se diváci budou při sledování výborně bavit,“ říká Jiří Vejdělek.
Filmování na zámku? Extrémní podmínky!
Film se natáčel především na zámku Milotice, kde jakožto kastelán působí sám autor románové série Evžen Boček. Filmovalo se však také na zámcích Lemberk, Buchlovice a Jaroslavice. „Chtěl jsem, aby v tom filmu všechno vypadalo autenticky. Proč bychom měli natáčet ve studiu, když u nás máme tolik krásných památek? Potíž nám dělalo jen vytápění – ve skutečných zámcích by totiž mohlo poničit obrazy a historické vybavení, proto jsme za těch několik zimních týdnů natáčení pořádně vymrzli,“ vzpomíná režisér.
Románová série Evžena Bočka jsou zápisky titulní poslední aristokratky, jejíž otec – Čech, který s dcerou a americkou manželkou žije v New Yorku – se znenadání dozví o svém šlechtickém původu. Celá rodina se tedy vypraví na cestu do České republiky, aby se usadila na zámku Kostka, který jim patří. Když však dorazí na místo, zjišťují, že zámek se rozpadá, noví majitelé si navíc budou muset poradit s rozmarným služebnictvem – kastelánem Josefem, který nenávidí lidi, hospodyní Tichou, jež je závislá na popíjení ořechovice, a hypochondrickým zahradníkem (a neúspěšným autorem písňových textů) Krásou. Premiéra filmu je naplánována na 24. října.
Daleko od filmů pro celou rodinu
Hynek Čermák si zahrál hlavní roli rovněž v druhé české filmové adaptaci románu, která se letos na podzim dostane na plátna kin. Tentokrát to je však tip poněkud vzdálený od žánru filmů pro celou rodinu. Národní třída je hořký a brutální snímek na základě románu Jaroslava Rudiše. Režisérem filmu je Štěpán Altrichter, který před pěti lety debutoval snímkem Schmitke, jenž byl oceněn Cenou české filmové kritiky.
Scénář k filmu společně napsali režisér a autor knižní předlohy. Rudišův román v sobě spojuje strhující příběh a humor, ale je rovněž hořkým zúčtováním s autorovými krajany. Hlavní hrdina – Vandam – je chlápek ze sídliště, který pravidelně posiluje, aby zůstal ve formě, nevyhýbá se rvačkám a každý den chodí s kamarády na pivo. Je osamělý a cynický, domnívá se, že svět neodvratně spěje k obrovské katastrofě. O své teorie o světě se rád podělí s ostatními a počíná si při tom tak, jako by všechno věděl nejlépe.
Temné i zábavné
„Moje kniha je hodně temná, ale také plná černého humoru. A právě to jsme se pokoušeli ve filmu zdůraznit. Jsou to dva nedílné prvky. Kdo s Vandamem zajde na pivo, dozví se něco o životě, ale občas se taky zasměje,“ říká Jaroslav Rudiš, jehož knihy jsou mezi filmaři oblíbené. V roce 2006 natočil David Ondříček film podle jeho románu Grandhotel, své filmové podoby se dočkala i komiksová série Alois Nebel.
Hlavní postava filmu i jeho knižní předlohy používá nevybíravý slovník, s oblibou se účastní rvaček a akcí na hraně zákona. Bylo proto nutné natočit dva trailery – cenzurovaná verze se bude pouštět v kinech před filmy, které jsou určeny i mladším divákům.
Kdo je Vandam?
Zfilmovat Národní třídu byla velká výzva, protože ta kniha je vlastně vnitřní monolog hlavního hrdiny. Režisér filmu Štěpán Altrichter divákům vysvětlil, co ho k tomu přimělo: „Na začátku filmu Vandam říká 'Já vím, co chceš říct, ale neříkej nic. Chvilku drž hubu a poslouchej.' V Rudišově knize mě nejvíc oslovilo právě to, že čtenáře přiměje, aby se zaposlouchal, začal myslet jako ten člověk, který je úplná nula, pronikl do jeho duše a pokusil se jej s jeho specifickým smyslem pro humor pochopit.“
Roli Vandama svěřil Čermákovi, který si už dříve odnesl cenu za propůjčení svého hlasu audioknize Národní třída. Nápad zapojit ho do realizace filmové podoby románu se zrodil už na samém začátku. „Hynek Čermák je skvělý herec a velice sympatický chlap. Na začátku jsem se ovšem bránil tomu, že mu tu roli svěřím, zdálo se mi, že ho znám až příliš dobře. Proto jsme celý rok strávili tím, že jsme hledali jiné herce. Nakonec jsem si však musel přiznat, že nejsem schopen pro tu roli najít nikoho lepšího. Museli jsme tedy vynaložit obrovské úsilí, aby ten neotesaný egoista nevyvolával u diváků přílišné sympatie. Hynek ho zahrál tak bravurně, že už sám nejsem s to říct, zda je jeho Vandam férový chlap, nebo nebezpečný skandalista – dost možná je obojí dohromady, ale to už musí posoudit divák sám,“ říká Štěpán Altrichter.
Vedle Čermáka ve filmu uvidíme mimo jiné Jana Cinu a Kateřinu Janečkovou. Národní třída se dostane na plátna kin 26. září 2019.
[Anna Maślanka, přeložil Martin Veselka]
Fotografie je snímek z filmu „Národní třída“ (režie: Štěpán Altrichter). Foto: Falcon – Jan Hromádko