22. Kino na Granicy ONLINE za nami! 08 grudnia 2020

22. Kino na hranici online je za námi

V neděli 29. listopadu skončila 22. filmová přehlídka Kino na hranici, která letos proběhla v neobvyklé podobě on-line. Kromě promítání filmů připravili organizátoři pro diváky i řadu doprovodných akcí. Ohlas byl – podobně jako každý rok – značný.

Diváci letošního ročníku Kina na hranici měli možnost zhlédnout on-line 65 filmů. Po projekci řady z nich se konaly besedy s jejich tvůrci. K těmto hostům patřili mimo jiné Jiří Havelka, Maciej Pieprzyca, Štěpán Altrichter, Natalia Przymies, Barnabás Tóth, Lech Majewski, duo Martin Dušek a Ondřej Provazník, Bartosz Kruhlik a Jowita Budnik. Besedy moderovali programoví ředitelé Kina na hranici Łukasz Maciejewski a Martin Novosad, ale také Patrycja Wanat, Magda Miśka Jackowska, Artur Zaborski a Ola Salwa. Hlavní organizační koordinátorkou Kina na hranici on-line je Marta Radwaniak.

„Kino na hranici, kde jsem jenom já a můj počítač? – To je zvláštní pocit, ale jsem moc ráda, že jsem zažila i to, protože mě to mnohému naučilo. A nejedná se mi jen o technické dovednosti, ačkoli musím přiznat, že v tomto ohledu se mé povědomí výrazně rozšířilo. Naučila jsem se však také, jak důležitý je rozhovor s lidmi a jak moc si ho člověk musí vážit. Mám velkou radost, že účastníci nás tentokrát „vzali“ k sobě – do svých domovů. Děkuji jim za každé vřelé slovo na naši adresu. Bojovali jsme až do konce. Jsem na celý náš tým hrdá a vděčná za úsilí, které jeho členové věnovali přípravám festivalu nejen teď, ale po celý rok. Povedlo se!“ prozradila nám hlavní koordinátorka filmové přehlídky Marta Radwaniak. „Momentálně sbírám síly a začínáme s přípravami na další – 23. ročník Kina na hranici. Pevně doufáme, že se příští rok už potkáme v Těšíně, a ne jenom on-line!“

 

Pro všechny ty, jimž v letošním roce chyběla atmosféra Kina na hranici v Těšíně a Českém Těšíně, připravili organizátoři jedno překvapení. Po městě je provedl Władysław Żagan, kulturolog a nadšený znalec dějin Těšína. Připravil šest krátkých filmů, které zájemce zavedly na Hradní návrší (Wzgórze Zamkowe), starý židovský hřbitov, Nové Město, staré městské tržiště, nádraží, hotel U Hnědého jelena (Pod Brunatnym Jeleniem) a do Těšínských Benátek. Videa najdete na YouTube kanálu Kina na hranici.

„22. Kino na hranici on-line skončilo. Byl to úplně jiný týden, než jsme si původně vysnili. Fascinují nás přece jiné věci – tma kinosálu, světlo promítacího plátna… A pak dlouhé rozhovory, procházky těšínskými uličkami, pivo s přáteli… Je to zvláštní pocit. Ale letos to jinak nešlo. Má to nějaké klady? – Určitě. Potkali jsme se alespoň virtuálně, zhlédli jsme několik desítek filmů. Dali jsme také najevo, že my se jen tak nevzdáváme. Když to nešlo off-line, udělali jsme to on-line!“ uvádí ředitelka Kina na hranici Jolanta Dygoś.

Těšínskou filmovou přehlídku už roky doprovází i cyklus Literatura na hranici. Těchto „hraničních“ rozhovorů se letos zúčastnili mimo jiné Karol Sidon a Tomasz Dostatni, Josef Formánek a Andrzej S. Jagodziński, Petra Hůlová a Krzysztof Varga. Moderovali je Teresa Drozda, Agata Wróbel, Piotr Paziński a Łukasz Grzesiczak. O literárním Těšíně nám povyprávěl Jerzy Kronhold. Literatura na hranici je také prezentací poezie a prózy. Po celý týden se diváci mohli seznámit s knihami, které nějakým způsobem pojednávají o polsko-česko-slovenských vztazích. Patřily k nim například Zawrót głowy („Závrať“) Zbigniewa Macheje a Darka Fokse a také To nie jest raj – szkice o współczesnych Czechach (česky vyšlo jako Zemský ráj jen na pohled. Krutá pravda o Češích očima našich polských sousedů) Michała Zabłockého. V neděli navíc proběhla visegrádská debata, jejímž tématem bylo „Proč Středoevropané zbožňují českou literaturu?“ Zúčastnili se jí Julia Różewicz (PL), István Vörös (HU), Martin M. Šimečka (SK) a Petr Minařík (CZ). Další besedy a pořady tohoto cyklu můžete zhlédnout na YouTube kanálu Kina na hranici. Autorem programu sekce Literatura na hranici je Andrzej S. Jagodziński.

22. filmová přehlídka Kino na hranici proběhla on-line ve dnech 23.–29. listopadu. Organizátoři z celého srdce děkují všem partnerům, mecenášům a institucím, bez jejichž podpory by uspořádání festivalu v letošním mimořádně náročném roce nebylo možné:

Spolupořadatelé: Miasto Cieszyn, město Český Těšín, COK Dom Narodowy, Kulturní a společenské středisko Střelnice

Spolufinancování: PISF, STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Forum Polsko-Czeskie, Powiat Cieszyński

Sponzoři: Energetyka Cieszyńska, Media4fun, Kania Finanse

Partneři: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie, Instytut Polski w Pradze / Polský institut v Praze, Studio KROPKA, Strony dla firm

Logistický partner: OlzaLogistic

Mediální partneři: TVP Kultura, Filmweb, Antyradio, KINO, Co Jest Grane 24, Przekrój, Ekrany, Filmosfera, Magazyn Filmowy, Sfp.org.pl, Presto Filmowe, OX, Radio Bielsko, Bielsko.biala.pl, ČSFD, Český rozhlas Ostrava, 25fps.cz, polskodnes.cz, IFK Regionální televize, Cinema Geek, Głos – Gazeta Polaków w Republice Czeskiej, Zwrot, Třinecký Hutník, kudyznudy.cz, Atlas Česka


Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponsor główny